Akce a výstavy, Scéna / 6. března 2018

Text a foto: Volvo Cars

Volvo Sira Rogera Moora v Essenu

Automobilka Volvo Cars předvede ve svém stánku Volvo Cars Heritage na výstavě Techno Classica, která se koná ve dnech 21. až 25. března v německém Essenu, Volvo P1800 S z roku 1967, které v televizním seriálu „The Saint“ vlastnil Sir Roger Moore. 

Bude to vůbec poprvé, kdy bude na evropské výstavě klasických automobilů možné tento vůz vidět.

Vůz Rogera Moora byl vyroben ve švédské továrně Torslanda automobilky Volvo v listopadu roku 1966. Zmíněné Volvo P1800 S v bílém odstínu Polar White je vybaveno koly Minilite v původním provedení se „zkosenými“ paprsky, mlhovými světly Hella a dřevěným volantem Volvo. Uvnitř vozu se zachovalo několik prvků z natáčení seriálu „The Saint“. Mezi ty patří teploměr na palubní desce a samostatný větrák kabiny využívaný k osvěžení herců během natáčení ve studiu.

Podle dokumentů je prvním registrovaným majitelem slavného vozu P1800 S Sir Roger Moore. Londýnské registrační značky s číslem NUV 648E byly vydány 20. ledna 1967. O dva týdny později podepsal Moore registrační dokumenty, které byly od té doby součástí vozu.

Na výstavě Techno Classica bude Mooreův vůz zaparkován po boku dalšího Volva P1800. Jedná se o dokonale zachovalý vůz z roku 1967 patřící Håkanovi Samuelssonovi, prezidentovi a generálnímu řediteli automobilky Volvo Cars. Samuelssonův klasický model je lakován v neobvyklém světle zeleném odstínu, přičemž jde o jeden z nejhezčích vozů P1800, které se v Evropě vyskytují.

„The Saint s Rogerem Moorem byl v šedesátých letech mým oblíbeným seriálem a od té doby jsem toužil mít své vlastní P1800,“ svěřil se Samuelsson. „Jedná se o vůbec největší legendu v historii automobilky Volvo a také o skvělý příklad skandinávského designu.“

V seriálu „The Saint“ se vůz objevil s proslulou registrační značkou „ST 1“, přičemž debutoval v epizodě „A Double in Diamonds“ (Kárová dvojka) natočené v únoru 1967. Od té chvíle se stal charakteristickým dopravním prostředkem Simona Templara až do skončení seriálu v roce 1969. Moore poté prodal vůz herci Martinovi Bensonovi, který hrál Mr. Solo v bondovce „Goldfinger“ z roku 1964. Pak se u něj vystřídalo několik majitelů až byl nakonec po roce 2000 pečlivě zrenovován a vrácen téměř do původního stavu.

„Automobilka Volvo Cars před několika lety tento vůz koupila a nyní ho můžeme s radostí předvést na výstavě Techno Classica. Je to unikátní vůz s pozoruhodnou historií,” uvedl Per-Åke Fröberg, ředitel oddělení Volvo Cars Heritage.

Co dalšího bude k vidění?

Společnost Volvo Cars bude letos dále vystavovat: speciální prototyp 1800 ES z roku 1968, který byl postaven italským výrobcem karoserií a designérem Pietrem Frua; nerenovovaný model 1800 ES v oranžovém odstínu z roku 1973, který nikdy nevyjel na silnici; extrémně vzácný kabriolet 1800 Volvoville z roku 1966, kterého se vyrobilo pouhých 30 kusů; a jeden z prvních modelů P1800 z roku 1961, který byl náhodně objeven na zapomenutém místě.

Ve stánku automobilky Volvo nebude chybět ani náhled do budoucnosti, kterou zde bude zastupovat nové Volvo XC40  představující první příspěvek švédské automobilky do segmentu malých prémiových SUV. Volvo XC40 uvedené v září 2017 je mezi zájemci o nový vůz nesmírně populární, o čemž svědčí i fakt, že počet globálních objednávek již přesáhl 20 000.

 

„The Saint“ byla přezdívka knižní postavy, Simona Templara, kterou vytvořil Leslie Charteris již ve dvacátých letech minulého století. Knižní série „The Saint“ inspirovala řadu filmů a později také populární ITC televizní seriál. V rámci televizního seriálu bylo od října 1962 až do února 1969 vysíláno celkem 118 epizod, které se těšily obrovskému úspěchu ve Spojeném království i v USA. Seriál byl později vysílán ve více než 80 zemích. Symbolickým ztělesněním seriálu „The Saint“ se stal Roger Moore za volantem bílého kupé Volvo P1800.

 


Classic Blog

Classic Blog přináší kompetentní a fascinující příběhy nejen z automobilové historie, které podává moderní formou s využitím posledních trendů a technologií. Obsahově těží z autorské práce skupiny nadšenců, která neúnavně zpracovává příběhy klasických aut a jejich majitelů, avšak Classic Blog má mnohem širší přesah, neboť se věnuje také motocyklům, letadlům, lodím i dalším historickým strojům, které jsou objektem naší vášně pro vše, co má duši a je stále v pohybu.

Obchodní podmínky

Classic Blog je primárně obsahový web s akcentem na kvalitu. Připomínáme, že veškerý autentický obsah podléhá autorskému zákonu a je zakázáno ho šířit, případně tak lze učinit pouze se souhlasem majitelů. Classic Blog je určen především bonitní a inteligentní cílové skupině, což ho logicky znevýhodňuje v případném porovnávání návštěvnosti s mainstreamovými médii. Nemáme ambici s nimi soutěžit. I jeho financování jsme pojali jinak, než je hlavní proud – formou celoročního partnerství. Věříme, že tento model zajistí Classic Blogu dostatek financí pro jeho chod a hlavně pro další obsahové zlepšování. Pokud máte zájem se zviditelnit v souvislosti s tímto projektem, budeme rádi za kontakt na info@classicblog.cz

 

Kontakt

Provozovatelem webu www.classicblog.cz je společnost JB Praha, s.r.o
Nad úvozy 304, CZ-252 25 Zbuzany
IČ: 25104292, DIČ: CZ25104292

BANKOVNÍ SPOJENÍ:
FIO Banka, č.ú. 2600482997/2010

mobil: +420 777 654 354
email: info@classicblog.cz

Společnost je zapsána v OR vedeným u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 49962, datum zápisu 5. února 1997.