václav zapadlík
Akce a výstavy, Lidé, Scéna / 10. března 2016

Text: František Vahala, Foto: archiv V. Zapadlíka

Václav Zapadlík: Benzínové opojení

Mistrů je málo. Mistry je třeba podporovat a vzdávat jim hold. Václav Zapadlík je jedním z nich a je skvělé, že vznikla jedinečná výstava jeho děl, která se pod názvem Benzinové opojení koná od 2. dubna v prostorách pražské galerie Mánes. Classic Blogu je hrdým mediálním partnerem této významné události domácího kulturního prostředí.

Václav Zapadlík je jedním z nejznámějších malířů automobilových veteránů a jeho detailní fotorealistické obrazy se těší velké oblibě po celém světě. Nalezneme je na stěnách sběratelů klasických aut v Německu, Francii, Velké Británie, ale hlavně USA, kde má v několika muzeích stálé expozice. Nyní si komplexní tvorbu mistra Zapadlíka můžete prohlédnout také v důstojném prostředí výstavní síně Mánes v Praze v rámci výstavy, která si klade za cíl nastínit umělecký profil a všestrannost Václava Zapadlíka, jenž je bez jakékoli nadsázky dodnes pokládán za největšího mistra v kresbě a malbě historických automobilů. 

obraz V_Zapadlik_01

Otevřeno od 2. do 28. dubna

Výstava bude veřejnosti otevřena 2. dubna 2016 a v pondělí 4. dubna se bude konat vernisáž. V rámci ní bude pro novináře připravena tisková konference s účastí samotného mistra. Poté bude následovat aukce vybraných děl, přičemž část výtěžku bude věnována na charitativní účely.

Mistrovy výtvarné práce mají celou řadu podob – od jednoduchých pérovek, přes lavírované tuše až po akvarely a olejomalby. Pohled na jeho obrazy je natolik vzrušujícím zážitkem, že si nikterak nezadá s pozorováním reálného objektu. Dokáže vyvolat v divákovi emoce a zprostředkovat mu atmosféru dané situace zachycené na obraze. Nejeden automobilový odborník je překvapen jeho podrobnými znalostmi historie, což je další z předpokladů jeho úspěchu a uznání. Jako vynikající znalec karoserií a jejich konstrukcí spojuje tvořivou inteligenci s umem a s vlastními bohatými praktickými zkušenostmi. Má talent i skromnost a jakákoli umělecká povrchnost je mu cizí.

Výstava obrazů jednoho z nejznámějších malířů automobilových veteránů bude doplněná skutečnými historickými automobily.

Kromě 95 velkoformátových reprodukcí obrazů budou v Mánesu vystaveny i automobily Bugatti 13, Walter Junior patřící Václavu Zapadlíkovi a francouzský vůz Sima Standard zrekonstruovaný podle maestrových technických výkresů nebo vůz Wikov 70. Návštěvníci uvidí také několik výtvarných návrhů poštovních známek, kterých od roku 2012 vydala Česká pošta už 23, a další archiválie týkající se historických automobilů i umělce samého.

václav zapadlík: benzinové opojení – Praktické informace

Místo konání: Výstavní galerie Mánes, Praha

Termín výstavy: 2. až 28. dubna 2016

Otevírací doba: denně 10:00 h až 20:00 h

Vstupné: plné 100 Kč, snížené 70 Kč


Classic Blog

Classic Blog přináší kompetentní a fascinující příběhy nejen z automobilové historie, které podává moderní formou s využitím posledních trendů a technologií. Obsahově těží z autorské práce skupiny nadšenců, která neúnavně zpracovává příběhy klasických aut a jejich majitelů, avšak Classic Blog má mnohem širší přesah, neboť se věnuje také motocyklům, letadlům, lodím i dalším historickým strojům, které jsou objektem naší vášně pro vše, co má duši a je stále v pohybu.

Obchodní podmínky

Classic Blog je primárně obsahový web s akcentem na kvalitu. Připomínáme, že veškerý autentický obsah podléhá autorskému zákonu a je zakázáno ho šířit, případně tak lze učinit pouze se souhlasem majitelů. Classic Blog je určen především bonitní a inteligentní cílové skupině, což ho logicky znevýhodňuje v případném porovnávání návštěvnosti s mainstreamovými médii. Nemáme ambici s nimi soutěžit. I jeho financování jsme pojali jinak, než je hlavní proud – formou celoročního partnerství. Věříme, že tento model zajistí Classic Blogu dostatek financí pro jeho chod a hlavně pro další obsahové zlepšování. Pokud máte zájem se zviditelnit v souvislosti s tímto projektem, budeme rádi za kontakt na info@classicblog.cz

 

Kontakt

Provozovatelem webu www.classicblog.cz je společnost JB Praha, s.r.o
Nad úvozy 304, CZ-252 25 Zbuzany
IČ: 25104292, DIČ: CZ25104292

BANKOVNÍ SPOJENÍ:
FIO Banka, č.ú. 2600482997/2010

mobil: +420 777 654 354
email: info@classicblog.cz

Společnost je zapsána v OR vedeným u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 49962, datum zápisu 5. února 1997.