Seat Cupra
Novinky, Scéna, Události / 22. března 2016

Text: Jan Blažek, Foto: Seat

Seat Cupra slaví 20 let

Řada modelů Seat Cupra právě slaví 20 let. Během dvou posledních dekád vzniklo 15 verzí tří různých modelů: Ibiza, Cordoba a Leon.

První model Seat Cupra spatřil světlo světa v roce 1996 poté, co soutěžní vůz Seat Ibiza Kit Car získal titul mistra světa v rallye v dvoulitrové kategorii – Seat Cupra tedy vznikl na počest vítězného vozu. Automobilka Seat během uplynulých 20 let vyvinula celkem 15 verzí modelu Seat Cupra a tyto modely dosáhly v uplynulých dvou dekádách vynikajících výsledků, jimž vévodí nejrychlejší časy zaznamenané na německém závodním okruhu Nürburgring.

Seat Leon Cupra Performance Pack překonal v říjnu 2014 okruhový rekord Nürburgringu mezi sériovými předokolkami s časem 7:58.44 min.

Následující rok v květnu se na Nürburgring vydal i Seat Leon ST Cupra, který zajel ještě rychlejší čas. 

Pokud máte chuť se podívat na video přímo od Seatu – je k vidění zde.

Co si tak vybavuji, asi jsem za posledních dvacet let seděl ve většině Seatů Cupra a skoro pokaždé jsem byl mile překvapen, jak se dá koncernová technika VW precizně naladit s ohledem na sportovní výkony. Dříve byl tento rozdíl více patrnější než nyní, kdy jsou si sportovně laděné verze v rámci koncernu jízdními vlastnostmi a celkovým projevem bližší. Co ale Seatu nelze v žádném případě upřít je, že jeho designerský kit pro tyto vrcholné modely dělal z jeho aut opravdu hezké vozy, které stárnou jen strašně pomalu. A první verze Seatu Cupra už se pomalinku posouvají mezi youngtimery…


Classic Blog

Classic Blog přináší kompetentní a fascinující příběhy nejen z automobilové historie, které podává moderní formou s využitím posledních trendů a technologií. Obsahově těží z autorské práce skupiny nadšenců, která neúnavně zpracovává příběhy klasických aut a jejich majitelů, avšak Classic Blog má mnohem širší přesah, neboť se věnuje také motocyklům, letadlům, lodím i dalším historickým strojům, které jsou objektem naší vášně pro vše, co má duši a je stále v pohybu.

Obchodní podmínky

Classic Blog je primárně obsahový web s akcentem na kvalitu. Připomínáme, že veškerý autentický obsah podléhá autorskému zákonu a je zakázáno ho šířit, případně tak lze učinit pouze se souhlasem majitelů. Classic Blog je určen především bonitní a inteligentní cílové skupině, což ho logicky znevýhodňuje v případném porovnávání návštěvnosti s mainstreamovými médii. Nemáme ambici s nimi soutěžit. I jeho financování jsme pojali jinak, než je hlavní proud – formou celoročního partnerství. Věříme, že tento model zajistí Classic Blogu dostatek financí pro jeho chod a hlavně pro další obsahové zlepšování. Pokud máte zájem se zviditelnit v souvislosti s tímto projektem, budeme rádi za kontakt na info@classicblog.cz

 

Kontakt

Provozovatelem webu www.classicblog.cz je společnost JB Praha, s.r.o
Nad úvozy 304, CZ-252 25 Zbuzany
IČ: 25104292, DIČ: CZ25104292

BANKOVNÍ SPOJENÍ:
FIO Banka, č.ú. 2600482997/2010

mobil: +420 777 654 354
email: info@classicblog.cz

Společnost je zapsána v OR vedeným u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 49962, datum zápisu 5. února 1997.