Scéna, letadla, Akce a výstavy / 26. května 2017

Text: Jan Rudzinskyj, Foto: Steering Media

Aviatická pouť: dívejte se vzhůru

Již jen několik dnů nás dělí od zahájení 27. ročníku Aviatické pouti, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 3. a 4. června. Letový program je již připraven a organizátoři i letos koncipovali jeho složení tak, aby návštěvníkům v průběhu více než pětihodinového letového  programu přiblížili pomyslný průřez dějinami letectví od dob průkopníků aviatiky až po moderní vojenské stroje ze současnosti.

Aviaticka Pout_2014_11

„V letošním roce jsme se rozhodli začít průřez dějinami letectví již od dob známého pardubického rodáka a především význačného českého průkopníka letectví Ing. Jana Kašpara. Od jeho prvního letu letos uplynulo již sto sedm let a návštěvníci budou moci obdivovat vzlet repliky letounu Blériot, na kterém tehdy létal. Za knipl tohoto stroje usedne známý britský pilot a velký příznivec Aviatické pouti Dan Griffith. Jeho mistrovské pilotní umění budou moci návštěvníci obdivovat i při jedinečné ukázce legendárního stíhacího stroje Spitfire,“ uvádí část programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu.

Jeho kolega Zdeněk Hurt ještě dodává: „Spitfire LF Mk.XVIe se pardubické akce účastní pravidelně od roku 2012. Jeho majitel StephenStead projevuje svoji náklonost k čs. válečným letcům. Pro letošek zvolil nové zbarvení do podoby stroje F/Lt. Otto Smika, s nímž létal v době jeho krátkého velení 127. britské squadrony, která od invaze ve Francii podporovala spojenecké armády postupující směrem na Německo.“

„Pokud se vrátíme k samotnému letovému programu,“ pokračuje Jan Rudzinskyj, „tak vedle záplavy řady historických typů se pro diváky asi hlavní hvězdou letošního ročníku stane účast světoznámé akrobatické skupiny současnosti, kterou je francouzský Breitling Jet Team. Skupina létá na proudových strojích Aero L-39C Albatros a patří vždy  mezi pravidelné účastníky největších leteckých dnů. Velkým lákadlem jistě bude také vystoupení unikátních letadel s červenými býky na trupu. Vedle akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatic Team, létající na moderních akrobatických speciálech Xtreme XA42, se představí i historické stroje jako dvoumotorový dvoutrupý Lockheed P-38 Lightning, dále slavný bombardér B-25 Mitchell či proudový Alpha Jet. Skupinu doplní ještě T-28 Trojan, což je nový přírůstek ze salzburské sbírky letadel s červenými býky na trupu. Slavnými britskými  druhoválečnými letadly jsou jistě i dvouplošný Tiger Moth s pilotem Richardem Santusem nebo hornoplošný Stinson.  Vystupujících letadel bude více než  šest desítek. Tradičně významný bude zahajovací průlet letadel pardubického Centra leteckého výcviku a předvedení všech hlavních armádních typ včetně excelentní ukázky letounu JAS-39 Gripen. Nejen diváci, ale i piloti si na Aviatické pouti oblíbili jedinečnou skupinu historických letadel zvanou Balbo. I ta je zařazena do letošního programu, stejně jako velice dynamická ukázka druhoválečného stíhacího letounu P-51 Mustang. Premiérově se předvede i dvojice historických cvičných strojů Harvard v barvách jihoafrického vojenského letectva. Diváci nepřijdou o scénu z období první světové války, ani o ladnou akrobacii na větroni. Na nebi pochopitelně nebudou chybět slavné Trenery. Jejich závěrečná  početná skupina je vždy pro všechny přítomné jedinečnou podívanou.“

Aviaticka Pout_2014_14

„Také letos se mohou diváci  těšit na oblíbené velkoprostorové scény, kdy se spojí letové ukázky s pozemní rekonstrukcí bojů. Do těchto ukázek se zapojí několik desítek příznivců vojenské historie. Ti se v dobových uniformách a s patřičnou výzbrojí představí nejen v hlavní scéně z východní fronty. Jsme velice rádi, že do Pardubic přijedou i členové zahraničních klubů. Součástí scény opět bude i oblíbené závěrečné defilé všech zúčastněných před diváky. Součástí scén je i děj odehrávající se na obloze. Na ní se představí trojice letadel ve složení Jak-3, Jak-11 a Polikarpov Po-2,“ přibližuje divácky oblíbené scény Milan Vinš z organizačního štábu Aviatické pouti.

„Aviatická pouť Ing. Jana Kašpara není jen o letadlech, ale také o bohatém pozemním programu. V něm si každý jistě najde to své. Děti mohou v rámci Dětského dne zažít spoustu zajímavých aktivit s partnery AP a vyhrát navíc zajímavé ceny. Velmi oblíbené je stanoviště československých legionářů.“, říká zakladatel Aviatické pouti a předseda Sdružení AP Jaroslav Janda.

„Nejplynulejší dopravu návštěvníků na letiště bezkonkurenčně zajistí železniční doprava, především takzvaný letištní Expres vypravovaný ze zastávky Pardubice-závodiště s cílovou stanicí přímo v centru dění na letišti, který je s platnou vstupenkou na AP zdarma. V blízkosti této zastávky se návštěvníci mohou podrobně  seznámit s unikátním vlakem československých legionářů. Pěšky  z hlavního nádraží Pardubice je možný přesun  od prodejny Lídl  k zastávce Pardubice – závodiště, kdy od 2. června  bude zpřístupněna cyklostezka pro pěší. K posílení dopravy tradičně přispívá i kyvadlová doprava MHD, která opět přepraví návštěvníky Aviatické pouti z Masarykova náměstí na letiště zdarma. Železniční i autobusové spoje budou pochopitelně k dispozici i při odjezdu návštěvníků po skončení Aviatické pouti. Pro parkování vozidel budou tradičně využity prostory u hlavní letištní brány, dále parkoviště v civilní části letiště a zejména plochy na uzavřené silnici 1/37 od nadjezdu u Parama ve směru na Dražkovice. Parkoviště pro návštěvníky AP je připraveno i v prostoru Dostihového závodiště. Ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií jsou připravena dopravní opatření k zajištění plynulosti provozu. Přesto je třeba počítat s případným zdržením a čas příjezdu zvolit s dostatečným předstihem. Času je dost, neboť letiště je po oba dny otevřeno již od osmi hodin,“ upřesňuje dopravní situaci Josef Hadinec, spoluzakladatel Aviatické pouti a člen organizačního štábu.

Více informací o aktualitách lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.


Classic Blog

Classic Blog přináší kompetentní a fascinující příběhy nejen z automobilové historie, které podává moderní formou s využitím posledních trendů a technologií. Obsahově těží z autorské práce skupiny nadšenců, která neúnavně zpracovává příběhy klasických aut a jejich majitelů, avšak Classic Blog má mnohem širší přesah, neboť se věnuje také motocyklům, letadlům, lodím i dalším historickým strojům, které jsou objektem naší vášně pro vše, co má duši a je stále v pohybu.

Obchodní podmínky

Classic Blog je primárně obsahový web s akcentem na kvalitu. Připomínáme, že veškerý autentický obsah podléhá autorskému zákonu a je zakázáno ho šířit, případně tak lze učinit pouze se souhlasem majitelů. Classic Blog je určen především bonitní a inteligentní cílové skupině, což ho logicky znevýhodňuje v případném porovnávání návštěvnosti s mainstreamovými médii. Nemáme ambici s nimi soutěžit. I jeho financování jsme pojali jinak, než je hlavní proud – formou celoročního partnerství. Věříme, že tento model zajistí Classic Blogu dostatek financí pro jeho chod a hlavně pro další obsahové zlepšování. Pokud máte zájem se zviditelnit v souvislosti s tímto projektem, budeme rádi za kontakt na info@classicblog.cz

 

Kontakt

Provozovatelem webu www.classicblog.cz je společnost JB Praha, s.r.o
Nad úvozy 304, CZ-252 25 Zbuzany
IČ: 25104292, DIČ: CZ25104292

BANKOVNÍ SPOJENÍ:
FIO Banka, č.ú. 2600482997/2010

mobil: +420 777 654 354
email: info@classicblog.cz

Společnost je zapsána v OR vedeným u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 49962, datum zápisu 5. února 1997.